Benita Ferreo-Waldner

AIES Honorary President


December 2009 – end February 2010 
Member of the European Commission for Trade and European Neighborhood Policy

November 2004 – end November 2009 
Member of the European Commission for External Relations and European Neighborhood

2000-2004
Federal Minister for Foreign Affairs of the Republic of Austria

2000
Chairperson-in-Office of OSCE (Organization for Security and Cooperation in Europe) as Federal Minister for Foreign Affairs of Austria

2004
Candidate for the Office of the President of the Republic of Austria

1995-2000
State Secretary for Foreign Affairs and Development Cooperation of the Republic of Austria (Cabinet Minister)